• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ünlü Fotoğrafçılarımız
Fotoğraf Çekim Teknikleri
Site Haritası
Takvim

SilüetSiluet fotoğraflarına baktığımız zaman en çok sahilde çekilmiş olanlarını görürüz. Sahilde çekilmiş bu fotoğraflar için en uygun saat diye biliriz ama siluet fotoğrafı çekmemiz için günün en iyi saatleri ve en eğlenceli zamanları diyemeyiz. Kompozisyon söz konusu olduğunda, güçlü bir grafik görüntü oluşturmak için en kolay yollarından biri şekillerin bir dizi konu azaltmaktır. Tüm unsurları basitleştirme, göze çok daha güzel gelmektedir. Sonuç olarak fantastik ışık, şekil ve renk kombinasyonu gündoğumu ve günbatımı sırasında çok etkili olabilir. Aynı zamanda siz ve ışık kaynağı arasında konu koyularak, sert öğlen güneşini kullanmak için yararlı bir yol olabilir.

Fotoğrafı çekerken konunun en parlak kısımını alın. Arka plan ve ön konuda aydınlatmak için hiç bir şekilde flaş kullanmayın. İnsanların eylemlerini siluet olarak çekmek çok iyi bir seçimdir. Siyah bir insanın hareketlerini  kısaca özetleye bilir ve harika bir portre ortaya çıkabilir. Aşağıdaki fotoğrafların bir çoğu sahilde çekilmiştir. Dikkat ederseniz kişilerin eylemlerinin olduğu alanlar oldukça geniş.

Işık hakkında konuşmamız gerekenler ise siluetlerde her zaman için doğal ışık kullanın. Flaş yada ışık kullanımı fotoğrafınızı siluet fotoğrafı olmaktan çıkartacaktır. Siluetlerde siyah ve beyaz tonlarını kullanmak zorunda değilsinizdir. Gün doğumunun gün batımının ışıklarını, renk tonlarını ön plana çıkartmanız gerekmektedir.

Fotoğrafınızı çekmeden önce makinenizi manuel moda alarak kullanmanız gerekmektedir. Manuel olarak kullanmamız bize doğru alanı net olarak fotoğrafa yansıtmamıza yardımcı olacaktır. Objektifimize gelen fazla ışıktan dolayı doğru yeri net olarak seçerken sıkıntı yaşayabiliriz. Netlik istemediğimiz bir yerde olabilme ihtimali çok yüksektir. Manuel olarak kullanmak tam anlamı ile konuya hakim olmaktır.

Tripod kullanmanız gereken zamanlarda olacaktır. Sabah veya akşam yapacağınız çekimlerde tripod kullanmak fotoğraf kalitesi açısında daha iyidir. Titremeyi ve bulanık görüntü oluşmasına engel olmaktadır. Düşük bir diyafram açıklığı ve düşük ISO değeri seçtiğimiz zaman perde hızını yavaşlatmak gerekmektedir. 1/60 değerinden sonra çekilen fotoğraflarda elin titremesinden dolayı fotoğrafların titrek çıkması doğaldır. Bunu engellemek için tripod kullanmak gerekmektedir.

        Siluet fotoğraflarında detayları belirtmekten zarar gelmez. Konuya ne kadar hakim olabilirsek o kadar güzel fotoğraflar elde edebiliriz. Siluetler, ton, doku ve detay hakkında her şeyi unutmak fotoğraf çekmek için harika bir yoldur.

 

Fotoğraf Yarışmaları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret23820
Saat